Poradnie specjalistyczne - Dermatolog

DERMATOLOG

Dermatologia (gr. derma – skóra) – dziedzina medycyny zajmująca się badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty).

Dermatolog  bada skórę ,szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie, diagnozuje przyczyny zmian skórnych oraz  wdraża odpowiednie leczenie. . Warto pamiętać, że niepokojące zmiany nie muszą mieć źródeł w wadliwym funkcjonowaniu samej skóry, lecz często są następstwem chorób wewnętrznych, np. zmian hormonalnych. Dermatolog rozpoznaje także choroby przenoszone drogą płciową takie jak kiła, rzeżączka, świerzb, kłykciny kończyste, HIV.

Powiązane z dermatologią dyscypliny medyczne to m.in. kosmetologia i wenerologia.

Kiedy warto udać się do dermatologa ?

W przypadku niepokojących nas zmian skórnych najlepiej udać się do specjalisty dermatologa. Niektóre choroby skórne mogą znacznie utrudnić życie lub prowadzić do ciężkich konsekwencji.

 

Dermatolog czy kosmetyczka ?

Działem medycyny estetycznej zajmują się zarówno dermatolodzy jak i kosmetyczki. W przypadku problemów skórnych podstawową wątpliwością  jest , do które specjalisty się udać. Należy jednak pamiętać , że niektóre zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane w specjalistycznych gabinetach dermatologicznych.

 

 

 

 


Nasi partnerzy