Poradnie specjalistyczne - Ginekolog

 

 

Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.

Jest to specjalizacja medyczna, którą może zrobić każdy absolwent Wydziału Lekarskiego po odbyciu stażu i zdaniu egzaminu LEP. Specjalizacja z położnictwa i ginekologii (jedna specjalizacja) trwa 6,5 roku i kończy się egzaminem specjalizacyjnym.

Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie.

Badanie ginekologiczne (jak każde badanie lekarskie) powinno składać się z następujących elementów:

  • zebranie wywiadu dotyczącego objawów i schorzeń występujących w przeszłości i w rodzinie (np. nowotworów), a także (specyficzne tylko dla badania ginekologicznego) dane dotyczące cyklu miesiączkowego (wiek menarche, data pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu, jego regularność), informacje na temat współżycia (bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku) czy występowania innych niepokojących objawów (upławy, krwawienia, ból). Ważne jest też uzyskanie informacji na temat wykonywania przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka.
  • badanie piersi - powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Młode kobiety powinny okresowo wykonywać badanie USG sutka, natomiast po 40 roku życia mammografię. Lekarz ginekolog powinien nauczyć i skontrolować prawidłowe wykonywanie przez kobietę samobadania piersi.
  • badanie pacjentki - stricte ginekologiczne, którego elementami będzie badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy; badanie wewnętrzne tzw. dwuręczne (badanie jedną ręką przez pochwę, druga na powłokach brzusznych) mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualnie inne patologie w miednicy mniejszej; badanie tarczy szyjki macicy (w tym celu zakłada się pacjentce wziernik dopochwowy).
  • w razie konieczności zlecenie badań dodatkowych, np. laboratoryjnych i obrazowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CYTOLOGIA

Cytologia jest to metoda diagnostyczna stosowana przez ginekologów służąca profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych( przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy. Polega na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany, które w obrębie szyjki macicy, nawet w bardzo wczesnej fazie.

Wykonywanie jest na fotelu ginekologicznym, jest praktycznie bezbolesne i trwa razem z przygotowaniem kilka minut.

 

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

  • Materiał do badania cytologicznego pobierany jest przed badaniem ginekologicznym, badaniem USG transwaginalnym i innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy np. pobraniem posiewów.
  • Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego- najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
  • Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/ preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji( płukania pochwy).
  • Co najmniej 24h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
  • W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego( mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.

 

 

 

 

WAŻNE INFORMACJE, O KTÓRE ZAPYTA CIĘ LEKARZ:

  Przed wizytą u lekarza dobrze jest przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, wyliczyć długość trwania cyklu oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji( dobrze, jeśli znamy nazwy), przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz porodach.

 

 

 

CENNIK:

Poniższe ceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

Konsultacja ginekologiczna100,00 zł
Badanie KTG30,00 zł
Cytologia ginekologiczna30,00 zł
Kriokonizacja szyjki macicy350,00 zł
Założenie wkładki antykoncepcyjnej350,00 zł
USB- badanie ciążowe100,00 zł
USG- badanie ciąży powyżej 22 tygodnia130,00 zł
USG- badanie ginekologiczne lub wczesna ciąża ( do 13 tygodnia)130,00 zł
USG- badanie połówkowe ciąży ( 22-23 tygodnia)140,00 zł
USG- badanie przezpochwowe100,00 zł

Nasi partnerzy