Poradnie specjalistyczne - Ginekolog

 

GINEKOLOGIA

Ginekologia i położnictwo jest dziedziną medycyny zajmującą się zdrowiem  kobiety we wszystkich okresach jej życia.

Prowadzimy  profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób kobiecych.  Najczęstsze problemy to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, okres menopauzy, nowotwory narządów rodnych. Każda kobieta co najmniej raz w roku powinna  udać się na wizytę  do ginekologa.  Wizyta kontrolna oraz badania profilaktyczne są podstawą zdrowia.  Zapewniamy również opiekę nad kobietą w okresie ciąży i połogu.

Każda ciężarna po 21 tygodniu ciąży i  zadeklarowana do naszej Poradni może być objęta opieką okołoporodową prowadzoną przez położną środowiskowo-rodzinną  .

Wszystkie badania zlecone przez naszych lekarzy wykonacie Państwo w   Pracowniach i gabinetach zabiegowych Rodzinnego Centrum Zdrowia ( Pracownia USG, punkt  badań analitycznych)  lub we wskazanych przez lekarza kierującego Poradniach ( Poradnia  Chorób Sutka, Pracownia Mammografii). 

CYTOLOGIA                                                                                                               

Cytologia jest badaniem  pozwalającym na wykrywanie  stanów  przed rakowych oraz nowotworu inwazyjnego raka szyjki macicy, pozwala stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Cytologia powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku, a nie rzadziej niż raz na 3 lata.  Jest wykonywana przez lekarzy ginekologów podczas standardowych wizyt.  Badanie polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Jest to badanie bezbolesne i trwające chwilę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

  • Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego- najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
  • Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/ preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji( płukania pochwy).
  • Co najmniej 24h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
  • W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.

WAŻNE INFORMACJE, O KTÓRE ZAPYTA CIĘ LEKARZ:

  Przed wizytą u lekarza dobrze jest przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, wyliczyć długość trwania cyklu oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji, przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz porodach.

Bezpłatna cytologia u Położnej

Realizujemy Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.  Zapraszamy  na bezpłatną cytologię kobiety między 25 – 59 rokiem życia, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich 3 lat. Można zapisać się telefonicznie lub osobiście w rejestracji Przychodni.

Kolposkopia

Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu  powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy narzędzia optycznego – Kolposkopu.   

Jest to  bezbolesne badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć przedkliniczne postacie raka szyjki macicy. Jest stosowane przede wszystkim, kiedy cytologia daje wynik podejrzany.  Może być wykonywana u kobiet w każdym wieku. Jest bezpieczna także dla kobiet w ciąży. 

Przygotowanie do Kolposkopii

Badanie można wykonywać podczas konsultacji ginekologicznej

  • Najlepiej wykonać je między 10 a 20 dniem cyklu
  • Dobę przed planowanym badaniem  nie należy przyjmować leków dopochwowych oraz  powstrzymać się  od stosunków płciowych                    
  • Czas badania trwa od kilku do kilkunastu minut                                             
  • Badanie jest bezbolesne i nie ma po nim dodatkowych powikłań. 

       Opieka okołoporodowa  dla kobiety od 21 tygodnia ciąży do porodu prowadzona przez wykwalifikowane położne.

      Ginekologia estetyczna – na  konsultacje oraz zabiegi zapraszamy do naszej Fili Rodzinne Centrum Zdrowia „Dworek” ul. Kraszewskiego 95  tel. 22/ 812-81-81


Nasi partnerzy