Aktualności

Helicobacter

Helicobacter pylori, znana także pod nazwą Campylobacter pylori, to Gram ujemna pałeczka o heliakalnym, spiralnym kształcie.
Helicobacter pylori towarzyszy 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz 90% przypadków dających objawy wrzodów w dwunastnicy. Bakteria ta, uznawana jest za głównego sprawcę choroby wrzodowej.


Wieloletnie obserwacje i badania potwierdziły ponad wszelką wątpliwość udział zakażenia w etiopatogenezie raka żołądka a Helicobacter pylori został wpisany na listę czynników kancerogennych na 1 miejscu.


W chwili obecnej uważa się, że od 20% do 40% mieszkańców Europy Zachodniej i Ameryki Północnej jest zakażonych tym patogenem, często nie zdając sobie z tego sprawy. W krajach rozwijających się, szczególnie w Azji i Afryce odsetek zakażonych Helicobater pylori sięga 80%.
Ze względu na specyficzne mechanizmy ochronne Helicobacter pylori może neutralizować kwas solny produkowany przez komórki śluzówki żołądka. Pozwala mu to kolonizować organ powszechnie uważany za wolny od bakterii - żołądek.
Obecność żywych bakterii Helicobacter pylori w żołądku prowadzi do zaburzenia prawidłowego jego funkcjonowania poprzez alkalizację śluzu i zaburzenie jego funkcji wydzielniczych. Ponadto zakażenia w sposób naturalny prowadzi do reakcji układu immunologicznego, wzmożonej infiltracji ściany żołądka i rozwoju stanu zapalnego.


W skrajnych przypadkach odpowiedź układu immunologicznego może doprowadzać do rozwoju związanego z zakażeniem Helicobacter pylori chłoniaka komórek B. Zakażenie, często jednak pozostaje bezobjawowe i przy braku prawidłowej diagnostyki może trwać przez wiele lat prowadząc do rozwoju wielu patologii żołądka.

Najlepszy lekarz rodzinny i położna są z Rodzinnego Centrum Zdrowia w Otwocku!

09.10.2019

Najlepszy lekarz rodzinny i położna są z Rodzinnego Centrum Zdrowia w Otwocku!
Czytaj więcej

Integracja sensoryczna

16.11.2017

Integracja sensoryczna
Czytaj więcej

Nasi partnerzy