Poradnie specjalistyczne - Okulista

 

 

Okulistyka Okulista zajmuje się nie tylko pomiarem wad wzroku i przepisywaniem okularów lub

soczewek korekcyjnych.

Bardzo istotną częścią okulistyki jest także diagnozowanie i leczenie całego szeregu chorób oczu (m.in. zaćmy, jaskry

czy nowotworów).

 

Kiedy warto iść do okulisty?

W przypadku stwierdzenia problemów z jakością widzenia lub w razie jakichkolwiek innych dolegliwości dotykających naszych oczu, powinniśmy niezwłocznie udać się na wizytę do okulisty.

Czy oznacza to, że okulistę odwiedzamy tylko w razie stwierdzenia problemu? Nie! Tak jak w przypadku innych dziedzin medycyny, w okulistyce liczy się także profilaktyka. To m.in. dlatego badania okulistyczne znajdują się na liście badań okresowych wykonywanych przez zakłady medycyny pracy.

Regularne badanie wzroku to obowiązek szczególnie tych osób, które narażają swoje oczy w codziennej pracy (np. przy komputerze) oraz tych, dla których w pełni sprawny wzrok to podstawa wykonywania zawodu (np. kierowcy). Pozostałe osoby oczywiście również, dla własnego bezpieczeństwa, powinny raz na jakiś czas badać się u okulisty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Badanie dna oka

 

Badanie dna oka polega na podaniu kropli rozszerzających źrenicę, w celu zbadania soczewek, oceny siatkówki lub dokładnego określenia wady wzroku. Po zastosowaniu leku wystąpią zaburzenia widzenia i światłowstręt.

 

Przed badaniem:

Krople wpuszczane w gabinecie okulistycznym( m.in. te do badania dna oka, ale również inne miejscowo znieczulające) mogą wywoływać( bardzo rzadko) reakcje uczuleniowe. W związku z tym pacjent, który wie że jest uczulony na jakieś leki powinien lekarza poinformować o tym fakcie.


Po badaniu:

Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, pracować przy komputerze oraz obsługiwać maszyn do czasu powrotu prawidłowego widzenia( zwykle poprawa następuje po 4-6 godzinach od zastosowania preparatu).

 

Warto pamiętać, aby mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.


Nasi partnerzy