Usługi - Klinika jednego dnia

szpital@rcz.com.pl     

Pracownia endoskopii

Do szpitala jednodniowego przyjmowani są pacjenci,którzy chcą  wykonać badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego( gastroskopie) oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego( kolonoskopia). Badania wykonywane są ze znieczuleniem miejscowym oraz ze znieczuleniem ogólnym( sedacja). Jeżeli w przeszłości pacjent miał wykonane badanie bardzo prosimy przynieść ze sobą wyniki.
 
Gastroskopia- badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego umożliwiające obejrzenie przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą małej kamery umieszczonej na końcu elastycznego endoskopu. W trakcie badania możliwość pobrania wycinku do badania histopatologicznego i na obecność bakterii HP. Do badania pacjent zostaje 6 godzin na czczo bez jedzenia, picia, palenia papierosów, żucia gumy i ssania cukierków.
 
W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ GASTROSKOPIĘ?
Gastroskopię wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak przedłużający się ból górnej części jamy brzusznej, nudności, wymioty, zaburzenia połykania lub zgaga.  Jest to doskonała metoda do zlokalizowania miejsca krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Gastroskopia może być także użyta do oceny żołądka lub przełyku po zabiegu chirurgicznym.  Jest to badanie bardziej czułe niż RTG w przypadku zapalenia, wrzodów lub guzów przełyku, żołądka lub dwunastnicy.  Gastroskopia pozwala wykryć wcześnie nowotwór i rozróżnić pomiędzy guzem nowotworowym i nienowotworowym poprzez wykonanie biopsji podejrzanej zmiany.  Biopsje wykonuje się specjalnym instrumentem wprowadzanym przez gastroskop, próbki tkanki pobrane podczas biopsji są następnie przesyłane do laboratorium do oceny pod mikroskopem.  Pobranie biopsji odbywa się z wielu powodów i nie oznacza że zmiana jest nowotworowa
Podczas endoskopii można również wykonać wiele zabiegów terapeutycznych.  Lekarz wykonujący gastroskopię może usuwać polipy, usuwać połknięte ciała obce, zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.  Endoskopowe leczenie krwawienia powoduje że mniej pacjentów wymaga transfuzji krwi i leczenia operacyjnego krwawienia.
Kolonoskopia jest badaniem umożliwiającym obejrzenie jelita od środka za pomocą małej kamery umieszczonej na końcu długiego, elastycznego przewodu — kolonoskopu. Lekarz wprowadza aparat przed odbyt i przesuwa go wzdłuż kolejnych fragmentów jelita grubego dochodząc do jego początkowej części — kątnicy, gdzie zlokalizowane jest ujście wyrostka robaczkowego oraz zastawka krętniczo-kątnicza, łącząca końcowy odcinek jelita cienkiego z jelitem grubym.


PO CO ROBI SIĘ KOLONOSKOPIĘ?
Wskazań do kolonoskopii jest wiele, lecz zasadniczo można je podzielić na profilaktyczne, diagnostyczne zabiegowe i nadzorcze.
Badanie profilaktyczne przeprowadzane jest u osób zdrowych, nie mających objawów, które z racji wieku (powyżej 50. roku życia) obarczone są zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego — drugiego najczęstszego nowotworu złośliwego w Polsce. Badanie ma na celu przede wszystkim odnalezienie i usuniecie polipów — łagodnych zmian organicznych, z których może rozwinąć się rak. Usuwanie polipów jest więc działaniem prewencyjnym i szacuje się, że pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Badanie może także wykazać raka na wczesnym etapie rozwoju (nie dającym jeszcze objawów), który bardzo często jest wyleczalny.
Kolonoskopia diagnostyczna ma na celu ustalenie przyczyny występowania objawów choroby takich jak krwawienie do przewodu pokarmowego o nie ustalonym źródle czy przewlekła biegunka. Badanie umożliwia pobranie wycinków z nieprawidłowej błony śluzowej jelita do analizy mikroskopowej. Kolonoskopia jest często badaniem uzupełniającym diagnostykę radiologiczną, gdy wyniki badań obrazowych sugerują patologię w obrębie jelita grubego.
W trakcie kolonoskopii możliwe jest wykonanie w obrębie światła jelita grubego bez konieczności rozcinania powłok skórnych. Do najczęstszych zabiegów należy polipektomia, a więc zabieg usuwania polipów. Drobne polipy (o wymiarze mniejszym niż 5 mm) najczęściej usuwane są przy użyciu małych kleszczyków, natomiast większe (o wymiarze powyżej 5 mm), zwykle usuwa się przy pomocy metalowej pętli, którą obejmuje się cały polip i ucina u podstawy. Należy jednak pamiętać, że usuwanie dużych polipów (o wymiarze powyżej 10 mm) obarczone jest zwiększonym ryzykiem powikłań i przeważnie odbywa się w warunkach szpitalnych.
Kolonoskopia kontrolna jest to okresowe badanie kontrolne u osób z wyraźnie zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego w przebiegu chorób genetycznie uwarunkowanych,takich jak zespół rodzinnej polipowatości gruczolakowatej, chorób zapalnych jelita, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna oraz osób po przebytym leczeniu raka jelita grubego. Pacjenci po usunięci polipów również w większości przypadków wymagają kolejnych badań nadzorczych. Ich termin zostaje ustalony przez lekarza prowadzącego, w oparciu o rodzaj, ilość oraz rozmiar usuniętych polipów.
Wykonywane są badania: gastroskopii, kolonoskopii, rektoskopii oraz konsultacje specjalistów z zakresu gastrologii.


Przyjmują lekarze specjaliści:

  • lek med Tomasz Fijołek,
  • lek med Elżbieta Kidawa
  • lek med Jarosław Witkowski

Zabiegi wykonywane są w:

  • Pn: 8:00-12:00 lek med Witkowski, 12:00-15:00 lek med Kidawa
  • Wt: 9:00-14:00 lek med Fijołek
  • Śr: 8:00-15-00 lek med Kidawa

Zabieg wymaga przygotowania się, więc należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Zapisy codziennie osobiście i telefonicznie w godzinach 12:00-14:00 pod nr. tel. 22 710 18 01 (wewn. 4)

Badania ze znieczuleniem po wcześniejszej kwalifikacji lek. anestezjologa.

W trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie danych informacji i zaleceń

ZALECENIA DO KOLONOSKOPII
W trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
Schemat przygotowania jelita grubego preparatem Eziclen,Fortrans,Citra Fleet,Moviprep.

 

 

  • Na 3 dni przed badaniem nie spożywać warzyw i owoców w żadnej postaci(również w przetworach-dżemy, konfitury, kompoty, przeciery…), ciemnego pieczywa, pieczywa z ziarnami, maku, sezamu, siemienia lnianego, otrąb. Ostawić leki zawierające żelazo!!!
  • Na 2 dni przed badaniem nie spożywać tłustych wędlin i mięs, napojów gazowanych, czerwonego barszczu. Zalecane: dieta półpłynna, kisiele, biały ryż, kleiki, makaron, pieczywo żytnie i pszenne, gotowane mięso i ryby, nabiał, napoje niegazowane(klarowne), herbata, kawa(bez fusów)

  • Na 1 dzień przed badaniem: lekkostrawne śniadanie (pieczywo pszenne, biały ser, miód, gotowane jajka), na obiad przecedzony bulion. Po godzinie 15,00 zakończyć spożywanie pokarmów (można pić do woli wodę, słabą herbatę, kawę bez mleka, jasny kisiel, ssać landrynki, jeść miód)

  • W dniu badania nie spożywać pokarmów stałych. Do 3 godzin przed badaniem można pić dowolną ilość niegazowanych i klarownych płynów, można ssać landrynki.
 

Schemat 1-dniowy przygotowania do kolonoskopii:

  1. Dawka pierwsza - rano (godz 6,00-7,00 rano, w dniu badania). Otwórz jedną butelkę EZICLEN i wlej jej zawartość do załączonego kubka. Dodaj wody do poziomu kreski na kubku. W ciągu następnych 30-60min powoli wypij cały płyn z kubka. Wypij jeszcze 2 kubki wypełnione do kreski wodą w ciągu następnej godziny.
  2. Dawka druga - powtórz czynności jak wyżej dla drugiej dawki, pamiętając o tym, żeby zakończyć picie 3-4 godz przed badaniem

Schemat 2-dniowy (podzielony) przygotowania do kolonoskopii:
Wykonaj czynności jak wyżej- dawka pierwsza wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, dawka druga przed południem w dniu badania.

Po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych!!! Na badanie należy przyjść z osobą towarzyszącą!!! Koniecznie zabrać z sobą istotną dokumentację medyczną i spis aktualnie pobieranych leków oraz- jeśli pacjent używa- okulary lecznicze i aparat słuchowy.

Jeśli badanie jest ze znieczuleniem pacjent pozostanie na czczo 6 godzin przed badaniem.


UWAGI

W trakcie umawiania się na badanie należy bezwzględnie poinformować lekarza o istniejących oraz przebytych chorobach ( niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, niestabilna dusznica bolesna, zaburzenia rytmu serca, niewydolność nerek, padaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, przewlekła biegunka...) reakcjach alergicznych (uczuleniach), pobieranych lekach Warfaryna, Acenocumarol= Sintrom, Polocard=Polopiryna= Acard , Plavix, Xarelto, Pradaxa, leki p/cukrzycowe, leki antykoncepcyjne, leki p/padaczkowe, oraz o prawdopodobieństwie ciąży. Koniecznie uzgodnić z lekarzem kiedy przyjąć ostatnią dawkę przewlekle pobieranych leków. Pacjenci w podeszłym wieku, wyniszczeni, pacjenci u których istnieje zwiększone ryzyko pogorszenia funkcji nerek, pacjenci z istotną chorobą serca, po wszczepieniu "rozrusznika serca" (stymulatora, kardiowertera), z ciężkim nadciśnieniem, odwodnieni, wymiotujący, z ciężkim rzutem choroby zapalnej jelita muszą być zbadani przez lekarza przed zakwalifikowaniem do badania.

Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.

UWAGI

  • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków np. nadciśnienie, choroby serca, powinni przyjąć leki o stałej porze popijając niewielką ilością wody
  • Chorzy na cukrzycę powinni skonsultować sposób przygotowania z lekarzem prowadzącym, nie należy przyjmować leków na cukrzycę w dniu badania
  • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi ( acenocumarol, sintrom, ticlid, aspiryna, acard itp.) powinni przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem po konsultacji z lekarzem prowadzącym, konieczna może być zamiana leków doustnych na zastrzyki podskórne ( clexan, fraksyparyna)
  • Prosimy o przyniesienie opisu poprzednio wykonywanych badań endoskopowych, dowodu osobistego, dowodu ubezpieczenia, skierowania (wymagane skierowanie do szpitala), wypełnionej ankiety, którą otrzymuje pacjent przy zapisie
  • W przypadku poważnych chorób przewlekłych konieczna jest opinia lekarza prowadzącego pozwalająca na znieczulenie chorego
  • Po badaniu pacjent przebywa w sali obserwacyjnej około jednej godziny, po tym czasie, pod opieką osoby towarzyszącej z samochodem, może się udać do domu ( obowiązuje 12 godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów oraz picia alkoholu)

Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.


Nasi partnerzy