Poradnie specjalistyczne - Laryngolog

Laryngologia to dział medycyny, którego krąg zainteresowań obejmuje diagnostykę oraz leczenie schorzeń narządów głowy jak również szyi. Jej rzadziej używana nazwa to  otorynolaryngologia. Pochodzi ona z języka greckiego. Początkowe sylaby greckich nazw części ciała tworzące ten wyraz, dają dokładniejszą informację na temat narządów, którymi  zajmuje się laryngologia. Należą do nich: uszy, nos, gardło, tchawica, krtań, oskrzela, przełyk, zatoki nosowe jak również zmysły, za które dane narządy są odpowiedzialne, np. zmysł słuchu i węchu. Obecnie dział laryngologii został poszerzony o chirurgię szczęki, języka, ślinianek.

 

Jakie choroby leczy laryngolog?

Problemów zdrowotnych w okolicach głowy i szyi jest wiele. Schorzenia laryngologiczne najczęściej rozwijają się w dość wolnym tempie. Laryngologia to także dziedzina zabiegowa, co zwiększa zapotrzebowanie na specjalistyczne aparaty do badań w gabinetach laryngologicznych. Do grupy chorób, które rozpoznawane są przez laryngologa należą:

  • chrapanie
  • zapalenia ucha, gardła, zatok, krtani
  • ból zatok, katar
  • ból ucha
  • bóle gardła, trudności w przełykaniu, uciążliwa chrypka
  • zaburzenia słuchu typu szumy, niedosłyszenie, nagła utrata słuchu
  • nowotwory narządów głowy i szyi
  • problemy z równowagą wywołane dysfunkcją błędnika
  • uszkodzenia nosa takie jak złamania, krwotoki, polipy jamy nosa,  długotrwałe uczucie „zapchanego” nosa

 

 

W poradni otolaryngologicznej wykonuje się zabiegi:

      1. Laryngoskonia- jest to badanie wykonywane przez laryngologa przy pomocy lusterka krtaniowego lub laryngoskopu służące głównie w diagnostyce urazów, zapaleń, guzów bądź innych zaburzeń w obrębie krtani.

Ponadto umożliwia badanie gardła oraz okolic pomiędzy gardłem dolnym a krtanią.

Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

  1. Endoskopowe badanie jam nosa i zatok- badanie wykonywane przez laryngologa przeprowadzane w chorobach nosa oraz zatok przynoszonych w diagnostyce patologicznych zmian.

Wykonuje się u osób z przewlekłym katarem, alergią, zaburzeniami oddychania, chrapania, bezdechu, nawracającym zapaleniem spojówek, gardła, krtani, łzawieniu oczu, jak również w przewlekłym zapaleniu migdałków.

 

Jak wygląda badanie laryngologiczne?

Badanie laryngologiczne poprzedzone jest zwykle szczegółowym wywiadem lekarskim. Pacjent powinien poinformować lekarza o odczuwanych dolegliwościach. Po rozmowie laryngolog wykonuje podstawowe badanie jamy ustnej, nosa i gardła. Nie jest ono bolesne. Badanie pozwala zdiagnozować skrzywienia przegrody nosowej, występowanie wydzieliny wskazującej na stany chorobowe, schorzenia błony śluzowej.

Do przeprowadzenia badania używa się endoskopu.

Badania laryngologiczne szczegółowe wykonywane są po postawieniu diagnozy. Należą o nich np. otoskopia czyli kontrola zewnętrznego przewodu słuchowego i błony bębenkowej, badanie akumetryczne- ocena słuchu, analiza obwodowego narządu równowagi nazywana badaniem otoneurologicznym.

Zapisy możliwe komercyjnie i na NFZ ze skierowaniem.

Zapisu dokonujemy telefonicznie pod nr. telefonu 22 710 18 01 lub osobiście w przychodni.

 

 


Nasi partnerzy