Poradnie specjalistyczne - Psychiatra

PSYCHIATRA

​Psychiatria jest jedną z podstawowych specjalizacji medycznych, zajmująca się badan iem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne.

PSYCHE to greckie słowo oznaczające duszę lub motyla.Termin „psychiatria” pochodzi z greckiego psychē – dusza, umysł, tchnienie życia oraz iatrós – lekarz, uzdrowiciel. Oznacza dział medycyny, koncentrujący swą uwagę na psychice, którego celem jest badanie, zapobieganie i leczenie zaburzeń psychicznych.Psychiatria, psychologia i psychoterapia to trzy rożne specjalności chociaż ściśle ze sobą powiązane.

Psychiatra jest lekarzem, czyli osobą która ukończyła studia medyczne, a następnie 5-letnią specjalizację z zakresu psychiatrii. Psychiatra zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń oraz chorób psychicznych. Będąc lekarzem jest uprawniony do stosowania leczenia farmakologicznego.

Psycholog nie jest lekarzem. Jest to osoba, która ukończyła studia na wydziale psychologii. W zakresie jego zainteresowań leżą zjawiska psychiczne człowieka, ale zajmuje się nimi pod nieco innym kątem niż psychiatra. Zajmuje się psychoedukacją, wsparciem psychologicznym oraz diagnozą psychologiczną. Diagnozę tę stawia w oparciu o rozmowę z pacjentem i przeprowadzenie odpowiednich testów psychologicznych.

Psychoterapeuta to osoba, która po ukończeniu odpowiednich szkoleń uzyskała uprawnienia do zajmowania się psychoterapią.Zarówno lekarz psychiatra i psycholog mogą zajmować się psychoterapią.W praktyce bardzo często dzieje się tak, że psychiatra, psycholog i psychoterapeuta ściśle współpracują ze sobą proponują pacjentowi najbardziej odpowiednią dla niego pomoc.

Do poradni leczenia psychicznego skierowanie nie jest wymagane. Warto o tym pamiętać ponieważ skraca to czas oczekiwania na wizytę.

Najczęściej decyzja o tym aby udać się po poradę do psychiatry następuje dopiero po wielokrotnych próbach samodzielnego radzenia sobie z problemem. Należy jednak pamiętać, że im prędzej zdecydujemy się poprosić o pomoc specjalistę tym szybciej zostaniemy zdiagnozowani i poddaniu odpowiedniemu leczeniu.

Wizyta u lekarza psychiatry często kojarzy się nam się ze wstydem gdyż nie jest łatwo opowiadać o swoich problemach osobistych obcej osobie. Jednak należy pamiętać o tym, że to taki sam lekarz jak każdy inny.

Ważne jest również, aby nie lekceważyć uwag rodziny i najbliższego otoczenia, którzy mówią że nasze zachowanie uległo zmianie i sugerują wizytę u specjalisty.

Warto zasięgnąć porady lekarza psychiatry gdy:

  • czujemy strach, lęk niepokój, mamy problemy ze spaniem, czujemy się smutni, przygnębieni i bezradni. Kiedy wykonywanie codziennych czynności wydaje się niemożliwe, gdy odczuwamy nieuzasadnione poczucie winy oraz kiedy mamy myśli samobójcze.
  • odczuwamy wokół siebie zmiany, które są dla nas niezrozumiałe i trudno nam jest je wytłumaczyć np. gdy czujemy się obserwowani lub prześladowani, gdy mamy wrażenie że inni znają nasze myśli
  • gdy słyszymy głosy czy dostrzegamy rzeczy, których nie widzą inne osoby.
  • odczuwamy różne objawy i dolegliwości (drżenie rąk , kołatanie serca, wzmożoną potliwość, zawroty głowy itp.), a wyniki badań wykluczają obecność chorób somatycznych.
  • staliśmy się bardziej nerwowi, drażliwi, zauważyliśmy zmiany w swoim zachowaniu np. agresja
  • problemem jest nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz leków

Leczenie w szpitalu psychiatrycznym konieczne jest wówczas, gdy osoba na skutek zaburzeń psychicznych zagraża sobie lub innym osobom.Wśród pacjentów zgłaszających się do gabinetów psychiatrycznych zdecydowanie przeważają osoby z problemami lękowymi i depresyjnymi.Dziedziczymy nie samą chorobę psychiczną, ale predyspozycję do jej pojawienia się.

Alkohol zwiększa wchłanianie wszelkich substancji również leków co może spowodować zatrucie. Z niektórymi lekami wchodzi on w interakcje powodując wydzielanie trujących substancje, może on również zmniejszyć skuteczność tych leków.

Zapisy bez skierowania telefonicznie: 22 710 18 01 lub osobiście w przychodni.

 

 


Nasi partnerzy