Czym jest psychoterapia?
Najprościej rzecz ujmując, psychoterapia to metoda terapeutyczna obejmująca całą gamę technik służących leczeniu schorzeń o charakterze psychologicznym.
Psychoterapia opiera się na indywidualnym lub zbiorowym kontakcie interpersonalnym. Pomoc w ramach psychoterapii może być niesiona zarówno przez psychoterapeutę (wtedy mówimy o psychoterapii sensu strico) lub też przez psychologów, pedagogów czy różnego rodzaju grupy wsparcia
(wówczas mamy do czynienia z pomocą psychospołeczną).
Co daje psychoterapia?
Skuteczność psychoterapii tkwi w możliwości skonsultowania problemów z innym człowiekiem, z uzyskania obiektywnej opinii na własny temat.
Powinno to prowadzić do zrozumienia istoty problemu, a następnie do wspólnej walki z nim.
Sama decyzja o zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty nie jest prosta. Nie wszyscy ludzie są w stanie bez problemów przełamać barierę nieśmiałości
i mówić bezpośrednio o swoich osobistych kłopotach.
Poza samym uczuciem skrępowania, niemałe kłopoty sprawić może próba rzetelnej oceny, czy nasz stan faktycznie kwalifikuje nas do podjęcia psychoterapii.
Zawsze, ale to zawsze należy sprawdzić kwalifikacje psychoterapeuty. W Polsce istnieje niestety wciąż wielu samozwańczych psychologów, różnego rodzaju wróżek, bioenergoterapeutów i tym podobnych entuzjastów domorosłej psychologii. Powierzenie swojego losu w ręce takiej osoby to oczywisty błąd.
Po drugie, pamiętajmy, że psychoterapia nie powinna być odpowiedzią na całe zło. Z pewnością każdy właściwy terapeuta będzie podkreślał, że psychoterapia nie może zastępować normalnego życia - rozmów z bliskimi, czy też samodzielnego radzenia sobie z bieżącymi problemami.